feromony

3 niesamowite fakty – jak działają feromony? Jak feromony damskie i feromony męskie wpływają na organizm?

Ludzkie ciało wciąż skrywa przed nami wiele sekretów. Naukowcy do tej pory badają wpływ feromonów na ludzki organizm, bo chociaż już poznali dużo właściwości feromonów męskich i damskich, nadal pozostaje sporo do odkrycia. W tym artykule zamieściliśmy 3 niezwykłe ciekawostki, które pomogą zrozumieć funkcjonowanie feromonów.

1. Feromony – ukryte oddziaływanie

Aby zdać sobie sprawę jak dokładnie działają feromony, najpierw należy przyjrzeć się ich wyjątkowym cechom. Zarówno feromony damskie, jak i feromony męskie to związki semiochemiczne, których składniki o różnym nasileniu potrafią oddziaływać na inne osoby.

Poniżej kilka ważnych informacji na temat tych zadziwiających substancji:

  • są bezzapachowe,
  • u tysięcy gatunków pełnią rozmaite funkcje,
  • u ludzi mają wpływ na atrakcyjność,
  • nie można świadomie ich regulować.

2. Dyskretny wpływ na płeć przeciwną

Zapach skóry, potu, a nawet oddechu – męskie feromony potrafią nie tylko sprawić, że mężczyzna będzie lepiej postrzegany przez kobietę, ale również mogą ją nieświadomie pobudzić. Takie same efekty przynoszą feromony damskie – zwiększają szanse na znalezienie partnera, a ich działanie ma wpływ na atrakcyjność.

Mimo tego, że woń feromonów jest niewyczuwalna, ludzki organizm na nią reaguje i robi to zupełnie nieświadomie.

3. Poza kontrolą

Podobnie jak nie można wyczuć feromonów, tak też nie da się kontrolować ich wydzielania, niemożliwe też jest uniewrażliwienie się na ich działanie.

Nawet duża ilość feromonów nie jest w stanie wytworzyć mocnego zapachu, ale inaczej jest z reakcją organizmu. Feromony potrafią silnie pobudzić osobę, która je instynktownie wyczuwa. Ponieważ feromony oddziałują na ludzi niezauważalnie, nie da się kontrolować ani regulować efektów, jakie powodują. Na szczęście skutki działania feromonów w większości przypadków są pozytywne.